تولید برق از جاده – روش پیزوالکتریک

در سال های اخیر، ایده جذب انرژی از جاده ها مورد توجه دانشمندان و نوآوران قرار گرفته است. ابتدا باید به منبع این انرژی فکر کرد. از انرژی مفیدی که صرف به حرکت درآوردن خودرو ها می شود صرف نظر کنید. باید دنبال یک انرژی بی مصرف بود. انرژی ناشی از ضربه‌های حین رانندگی و ارتعاش‌های ناشی از رفت و آمد اتومبیل‌ها یک منبع انرژی مناسب برای تولید برق از جاده هاست. این انرژی، غیر مفید و از دست رفته است و جمع آوری و جذب مجدد آن، مطلوب است. 
با استفاده از سنسورهای پیزوالکتریک می توان ارتعاش‌های مکانیکی ناشی از رفت و آمد اتومبیل‌ها را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. در گزارشی که در این باره در پایگاه اینترنتی روزنامه‌ی آلمانی "هندلز بلات" منتشر شده آمده، آمریکا قصد دارد با نصب سنسورهای پیزوالکتریک، خیابان‌های کالیفرنیا را به نیروگاه‌های برق تبدیل کند. این سنسورها قادرند در یک خیابان دو طرفه‌ی یک کیلومتری تا ۴۴ مگاوات برق تولید کنند. این مقدار برق نیاز 31 هزار خانوار آمریکایی را برای یک سال تأمین خواهد کرد. برای اجرای  این طرح، شرکتPowerleap  سنسورهای پیزو الکتریک را تولید خواهد کرد. ایتالیا نیز در نظر دارد، در اتوبان‌های ونیز به سمت تریست این حس‌گرها را نصب کند.
البته این سنسورها مختص خیابان نبوده و می توان آنها را در پیاده رو ها یا هر مکان پر رفت و آمد به کار برد و انرژی الکتریکی سبز (بدون ایجاد آلودگی) تولید کرد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد پدیده ی پیزوالکتریک اینجا کلیک کنید.
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>