همیشه موقعیت کاری برای یک مهندس خوب هست

در این مطلب درباره ی مشکل بیکاری فارغ التحصیلان برق و کامپیوتر صحبت می کنیم. تا چند سال پیش، یک مهندس برق یا کامپیوتر می تونست براحتی یک موقعیت کاری پیدا کند و کارشناس ارشد این رشته ها می تونست بعنوان مدرس، جذب دانشگاههای آزاد شود.

ولی حالا با افزایش تعداد فارغ التحصیلان، پیدا کردن یه موقعیت کاری مناسب، سخت شده است. از طرف دیگر، طبق برنامه های توسعه کشور، دولت باید کوچک شود و خصوصی سازی رواج پیدا کند. یعنی استخدام دولتی کمتر خواهد شد.

این چشم انداز و شرایط اقتصادی فعلی، نباید مانع از فعالیت های علمی و ادامه تحصیل جوانان ما شود. واقعیت اینست که فارغ التحصیلان، خود باید دنبال راه اندازی کسب و کار کوچک ولی مرتبط با رشته خود باشند. این واقعیت را باید پذیرفت. این کار، برای فارغ التحصیلان رشته های برق و کامپیوتر راحت تر است. شرط لازم برای کسب درآمد بطور خصوصی این است که آنها یک مهندس خوب و کاردان باشند و رشته ی خود را خوب فهمیده باشند. بعلاوه باید زبان انگلیسی خود را نیز تکمیل کرده و به فکر بهره برداری از بازارهای فراتر از مرزهای ایران باشند. با این روش، نوسانات ارز، روی تولیدات آنها تاثیر منفی ندارد.

برای تکمیل این بحث، نیاز به مثال های کاربردی می باشد. اگر شما یک مهندس برق هستید، می توانید با ارائه پروژه های مداری خود بصورت مقاله انگلیسی به نشریه الکتور (Elektor)، کسب درآمد کنید. به ازای هر صفحه ی چاپ شده، بطور متوسط یکصد دلار پرداخت می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا را کلیک کنید.

اگر مهندس کامپیوتر هستید، می توانید با ساخت بازی ها و اپلیکیشن های ویژه ی تبلت ها و موبایل ها و فروش آنها در سایت گوگل و اپل، درآمد کسب کنید. پیشنهاد ساخت بازی های کامپیوتری را قبلا داده بودم. برای دیدن آن اینجا را کلیک کنید.

برای موفق شدن در زمینه های بالا، باید تلاش کنید و صبور باشید. آنچه مسلم است برای یک مهندس خوب، همیشه موقعیت کاری هست. با کمی جستجو، می توانید این موقعیت ها را پیدا کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>